Traktorikaupoilla ja keväisissä töissä

oplus_1048576

Menin 1982 Vantaan Tikkurilaan Keskon päävarastolle töihin. En viihtynyt siellä kauan. Toimettomalle se olisi ollut varsinainen suojatyöpaikka. Kuvittelivat, että maalaispojalla menee jossain työssä puolipäivää. Tunnissa tehty ja uutta kysymään. Välillä tilauksia kooten. Liikaa joutenoloa.

Siirryinkin varsin pian ”pehtooriksi” Sipoon Talmankylälle. Pieni maatila, jossa ratsastustalli ja kymmenkunta hevosta. Omistajana Helsingissä asuva hivenainelääkäri. Tehtäväni oli kiinteistöjen huolto, hevosten kengittäminen ja maataloustyöt. Tuohon aikaan ei vielä muoviset aitatolpat olleet yleisiä. Hain metsästä tarvittavat puut ja talven aikana veistelin aitatolpat. Naapuri sanoikin minulle, että ensimmäistä kertaa hän näkee siellä kunnolliset aidat.

Naapuri, sen ajan mittapuun mukaan iso viljanviljelijä. Nuoren miehen silmään upeita isoja Tw Fordeja peltotöissä. Heillä oli myös yksi Fordson Super Major traktori, jossa tunteja vajaat 3000. Huoltomies oli aina huoltanut tilan traktorit. Kysyin josko sen myisivät. Ei ollut myynnissä. Sanoin kuitenkin, että jos joskus tulette sille päälle, niin ottakaa yhteyttä. Kuinka ollakkaan, vuosia myöhemmin sain lankapuhelun, että nyt se olisi myynnissä. Itse en traktoria tuolloin tarvinnut, mutta serkkupojan vanha valurautavanteinen Mörkömajuri oli leikannut moottorista kiinni.

Ajelimme vanhemman veljen ja serkkupojan kanssa Sipooseen ja kauppa syntyi. Majori laitettiin junaan ja ajelin sen Parkanosta Kanttinkylän perukoille. Siellä se on vieläkin.

Palataanpa tähän päivään. Vapun aikoihin kuten videostani näkyy, mökillä oli varsin turvallista. Puolustusvoimilla oli Niinisalossa harjoitukset, Apache helikopterit pörräsivät useana päivänä. Tykistökin harjoitteli. Niihin ääniin olen jo lapsuudesta asti tottunut. Pohjankankaan harjoitusmaasto taitaa olla ainoita sisämaassa, jossa voidaan tykeillä ampua.

Muuten vapun aika meni nurkkia siivotessa ja tietysti tärkein, kesäperuna on harson alla. Toivottavasti Juhannuksena kattilassa. Keskikesän juhla lähestyy. Mikäs sen parempaa, uusi vihta, savusauna ja uudet perunat omasta maasta. Niistä on kesä tehty.

Jätä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Joskus 80-luvulla

A. Aallontie

Hei

Olen heinäseiväsaikaan syntynyt maalaistalon poika. Työurani olen tehnyt alkutuotannossa maataloustuottajien parissa. Olen saanut läheltä seurata maatalouden kehittymisen ja koneellistumisen. Vieraillut olen tuhansilla eri tuotantosuuntaa edustavilla maatiloilla koko suomen alueella. Pieneltä osalta olen saanut olla kehittämässä suomalaista eläintaloutta, joskus jopa ratkaisevana linkkinä. Vuosikymmenien varrella minulle on muodostunut tuttuja ja ystäviä lukematon määrä. Perheiden ilot ja surut ovat monesti olleet osa arkeani.

Halu kirjoittaa on ollut aina. Jo koulussa menestyin ainekirjoituksessa hyvin, mutta oikeinkirjoituksessa oli opettajan mielestä vakavia puutteita. Näitä puutteita on vieläkin, mutta katson ne kuitenkin kirjoittajan etuoikeuksiksi. Kirjoittaminen on tapa purkaa omia ajatuksia. Jotkut asiat huumorilla höystettynä, hieman liioiteltuna ja joskus tietysti provosoidakin pitää aavistuksen verran. Välillä tarinani ovat mielikuvitukseni tuotteita. Ne kuitenkin pyrin aina tekemään niin, että lukijani ne huomaa. Toivon, että viihdyt sivuillani ja blogieni parissa. Palaute on myös aina toivottavaa.

zetoristi.fi blogin kirjoittaja